Unit Rates Practice Homework

Unit Rates Practice Homework

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 students spent $9.40 on lunches, how much did each student spend?

Back

$2.35

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

The Miller's drove 510 miles in 8.5 hours. How many miles did they travel in one hour?

Back

60 miles

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Joe made $113.55 after 5 days, how much did he make each day?

Back

$22.71

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Theo's mom bought an 8 pack of juice boxes for $4. How much did each juice box cost?

Back

$0.50

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 72 ounces for 6 steaks, how many ounces for each steak?

Back

12 ounces

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?