Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you set up a proportion to solve a word problem?

Back

Identify the two quantities that are being compared, set them as a fraction, and cross-multiply to solve.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of granola cost $3.75, how much does 1 pound cost?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of sugar to flour if the recipe calls for 1 cup of sugar for every 5 cups of flour?

Back

1:5.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total amount of a currency when given an exchange rate?

Back

Multiply the amount of money you have by the exchange rate.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Krystle sold 56 subscriptions in 72 days, how do you find her rate of sales per day?

Back

Divide 56 by 72 to find the rate of subscriptions sold per day.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the total number of items sold over a longer period based on a known rate?

Back

Total items = (Rate of items sold per day) x (Total days).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?