Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Back

Divide

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from $22 for 6 books?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how do you find her typing speed in words per minute?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a UNIT RATE? 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings

Back

$6 for each hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 45 seats in 9 rows, how do you find the number of seats in 1 row?

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find a unit rate?

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?