What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate of a price per item?
Back
To calculate the unit rate, divide the total cost by the number of items.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a gas tank costs $46.80 to fill and holds 13 gallons, what is the price per gallon?
Back
$3.60 per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a cashier can serve 2 customers in 8 minutes, how many can he serve in 30 minutes?
Back
7.5 customers.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 120 customers in 6 hours?
Back
20 customers per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the cost per pound?
Back
$1.25 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Featheringill Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
unit rate and better buys

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade