What is the cost of one pound of bananas if three pounds cost $1.95?
Week 15~Monday

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$0.65
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What inequality represents the graph where x is greater than 2?
Back
x > 2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve the equation: 34 = 2m - 8. What is the value of m?
Back
m = 21
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is y proportional to x if the unit rate is 4?
Back
Yes; unit rate = 4
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What number can be substituted for k to make the expression 4 - 4(-2x + 9) - 7x equivalent to x + k?
Back
k = -32
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if 10 pounds of apples cost $20?
Back
Unit rate = $2 per pound
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5x = 20, what is the value of x?
Back
x = 4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade