4.4 Exit Ticket

4.4 Exit Ticket

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation to find the cost of one donut if a box of 12 donuts costs $8.64?

Back

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost of each meal if the total bill for 3 meals is $88.50?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x represents the cost of one donut.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

'3' signifies the number of meals purchased.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a box of donuts costs $8.64, how much does one donut cost?

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?