What is the equation to find the cost of one donut if a box of 12 donuts costs $8.64?
4.4 Exit Ticket

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost of each meal if the total bill for 3 meals is $88.50?
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
x represents the cost of one donut.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
'3' signifies the number of meals purchased.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a box of donuts costs $8.64, how much does one donut cost?
Back
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Solving Equations (One-Step)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 4 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
7.1-7.4 Flashcard Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Math Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Multiply and Divide Equations

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Write Multiplication and Division Equations

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Writing Two-Step Equations from Real-World Scenarios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
One Step Equation Test

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade