What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jack jumps 40 times in 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
Back
10 times per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate in dollars per hour?
Back
$25 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ben drinks 1/2 liter of tea every 2/3 of an hour. How much tea does he drink per hour?
Back
3/4 of a liter per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the simplified ratio of 20 to 25?
Back
4 to 5.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Introduction of Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade