What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if 15 candy bars cost $37.50, the unit price of one candy bar is $37.50 ÷ 15 = $2.50.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of one candy bar if 15 candy bars cost $37.50?
Back
$2.50.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Esposito drove 585 miles to North Carolina in 9 hours, what speed was she driving?
Back
65 mph.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of cupcakes to cookies if there are 60 cookies and 10 cupcakes?
Back
1:6.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportions Practice

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade