What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a teacher sharpens 108 pencils for 27 students, how many pencils does each student get?
Back
Each student gets 4 pencils.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If my father drove 231 miles using 7 gallons of gas, what is his mileage in miles per gallon?
Back
His mileage is 33 miles per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sasha can mow 3/8 of an acre in 3/4 of an hour. How many acres does she mow per hour?
Back
Sasha mows 1/2 acre per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Oreos for $2.98 for 15 oz or Chips Ahoy for $2.50 for 14 oz?
Back
Chips Ahoy is the better deal.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 60 miles in 3 hours?
Back
The unit rate is 20 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade