Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if there are 120 customers in 8 hours, the unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a skydiver falls 144 feet in 3 seconds, how far does the skydiver fall per second?

Back

48 feet per second.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?