What is a unit rate?
Interpreting Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if a box of 35 diapers costs $6.99, the unit rate is the cost per diaper.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if 5 pounds of concrete costs $40, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a relationship between two numbers that shows how many times the first number contains the second. For example, the ratio of 2 to 3 can be written as 2:3.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
When are ratios useful?
Back
Ratios are useful when you want to compare a part to a whole or compare two quantities.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 120 customers in 8 hours?
Back
15 customers per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a box of 35 diapers costs $6.99, what is the unit rate per diaper?
Back
$0.20 per diaper.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
Unit Rate = Total Amount ÷ Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Module 1 Vocab

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade