What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Quizizz Content
Used 3+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price of an item?
Back
Divide the total cost by the number of items.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices, what is the unit price?
Back
$0.248 per slice.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Velveeta cheese slices cost $3.18 for 12 slices, what is the unit price?
Back
$0.265 per slice.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Sargento or Velveeta cheese slices?
Back
Sargento is the better deal.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of dimes to nickels if there are 10 dimes and 5 nickels?
Back
2 to 1.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Rates, Percents

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rate 11/15/22

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Q2 Practice Test (2024)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
16 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade