Find the unit rate: Emmett reads ⅝ page in ⅔ minute.
Unit Rates Practice 2021

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
15/16 page per minute.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A rate is a ...
Back
ratio of two quantities with different units.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Interpret the point (6, 150) on the graph.
Back
The gym membership is 6 months for $150.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it takes Cevela ½ a can of sauce to cover ¾ of a pizza, compute the unit rate in terms of cans of sauce per pizza.
Back
⅔ can of sauce per pizza.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
Divide the quantity by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
11/15 - Chp 1.1 - Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates (Absent/Late)

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade