What is a complex fraction?
Unit Rates and Complex Fractions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A fraction with a fraction in the numerator, denominator, or both.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A rate with the denominator of one.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
Divide the total price by the number of items.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sargento cheese slices cost $2.48 for 10 slices, what is the unit price?
Back
$0.248 per slice.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Velveeta cheese slices cost $3.18 for 12 slices, what is the unit price?
Back
$0.265 per slice.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sasha can mow 1/8 of an acre of grass in 1/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
Back
2 acres per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions to Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions to Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Proportions - DOK1

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade