Solving Proportions - Word Problems!

Solving Proportions - Word Problems!

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 7.RP.A.3

+5

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.

Tags

CCSS.7.RP.A.3

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 cupcakes cost $9, what is the cost of 1 cupcake?

Back

$2.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car can drive 500 miles on 20 gallons of gas, what is the gas consumption per mile?

Back

0.04 gallons per mile.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of yellow skittles to total skittles if 3 out of 8 are yellow?

Back

The ratio is 3:8.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sarah used 9 red beads and 12 blue beads, what is the ratio of red to blue beads?

Back

The ratio is 3:4.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?