Finding unit rates

Finding unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. It is often written as 'per' one thing.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a ratio?

Back

To find the unit rate from a ratio, divide the first quantity by the second quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What must be true about a unit rate?

Back

It is always 'per' one thing.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate in cookies per dollar?

Back

9 cookies per dollar.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you have the ratio of $30 to 5 hours of work, what operation will you use to find a unit rate?

Back

Division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?