What is a unit rate?
Introduction of Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. It is often used to describe how much of one item is present for every one unit of another item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of the other item. For example, if you have 40 dollars for 5 pounds of concrete, the unit rate is 40 ÷ 5 = 8 dollars per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $40 for 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Elijah earns $160 for 8 hours of work, what is his unit rate in dollars per hour?
Back
$20 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What must be true about a unit rate?
Back
It is always 'per' one thing.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A realtor visits 12 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?
Back
4 houses per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$2.50 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Math 7 - UNIT FLASHCARD - UNIT RATES and COMPARING

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade