What is the ratio of nuts to dried fruit in trail mix if there are 4 nuts for every 3 pieces of dried fruit?
Bell Work Nov 18

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The ratio of nuts to dried fruit is 4:3.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 49 pieces of trail mix made up of nuts and dried fruit in the ratio of 4:3, how many pieces are dried fruit?
Back
There are 21 pieces of dried fruit.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What fraction represents the number of students not on the honor roll if 1 out of every 4 students is on the honor roll?
Back
The fraction representing students not on the honor roll is 3/4.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost of multiple items if one item costs $3?
Back
Multiply the cost of one item by the number of items. For example, for 7 apps at $3 each, the cost is 7 * 3 = $21.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
In a class poll, if 6 students chose action movies and 8 chose horror, what is the ratio of action to horror?
Back
The ratio of action to horror is 6:8, which simplifies to 3:4.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per pound if 5 pounds of apples cost $6.75?
Back
Divide the total cost by the number of pounds: $6.75 / 5 = $1.35 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Tape Diagram Ratios

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Unit 3.1 Vocab Review

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios, Rates & Ratio Tables Modified Test 2024

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Simple Ratio Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Experimental and Theoretical Probability Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit 4 Ratio, Proportion and Percent

Flashcard
•
7th Grade
16 questions
Solving Ratio Problems with Tape Diagrams

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade