Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$0.97
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the rate if a fitness instructor can do 75 pull-ups in 5 minutes.
Back
75 pull-ups / 5 minutes
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Snow fell at a rate of 3/4 of an inch/hour. How much snow fell in 6 hours?
Back
4.5 inches
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A car wash uses 50 gallons of water every 40 seconds. How much water does it use per second?
Back
1.25 gallons per second
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Protein bars come in a 4-pack box costing $7.68 and a 12-pack box costing $22.32. Which box is the better value?
Back
12-pack
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A speedboat traveling 70 miles in 35 minutes. What was the speedboat’s speed?
Back
2 miles per minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the hourly wage of the employee above? Options: $102 per hour, $0.11 per hour, $8.50 per hour, $7.25 per hour
Back
$8.50 per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
9 questions
Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade