7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
The ratio of boys to girls at a movie is 4 : 7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
Back
12
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sells a package of 25 trading cards for $5.25. What is the unit price per card?
Back
0.21
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate for meters per second if a car travels 374 meters in 17 seconds?
Back
22
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A toy store has a ratio of dolls to teddy bears as 6:5. If there are 240 dolls, how many teddy bears are there?
Back
200
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
An airplane on autopilot took 5 hours to travel 3,475 kilometers. What is the unit rate for kilometers per hour?
Back
695
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
At a supermarket, a 6-ounce bottle of brand A salad dressing costs $1.56. A 14-ounce bottle costs $3.36. A 20-ounce bottle costs $5.60. What is the best buy? Options: 6 oz, 14 oz, 20 oz
Back
14 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
600 millimeters of rain fell in 30 minutes. What is the unit rate for millimeters per minute?
Back
20
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Trees and Forest Vocabulary
Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Once, twice, three times
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Boon Wurrung words
Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Organic 2 Exam 4 Review
Flashcard
•
KG
8 questions
CHILDREN 2 (1ST CLASS)
Flashcard
•
KG
10 questions
Year 7 Textiles quiz
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Functions
Flashcard
•
8th Grade
12 questions
Yr7 Scratch key terms - flashcards
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Combine Like Terms
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Integer Operations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Equivalent Expressions
Quiz
•
7th Grade