Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Unit Rates Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$1.25 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Back
Sargento
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Back
55 miles in 1 hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
Back
1/2 ac./hr.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Back
$20
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Back
15 customers per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the complex fraction shown.
Back
9/40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio, Rates and Unit Rates CFU

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
4.1 Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Homework 12/19

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade