My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?
unit rates and proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
33 miles per gallon
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
Back
$1.50 per product
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Price per product if 8 Pepsi products cost $14.00.
Back
$1.75 per product
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
The Upward Football League has 156 players on 12 teams. What is the unit rate of players to teams?
Back
13 players per team
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
18 orders in 3 days = ________ orders per day
Back
6
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
12 rooms on 2 floors = _______ rooms per floor
Back
6
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Determine whether each pair of ratios forms a proportion: Proportion, Not a Proportion
Back
Proportion
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Solving Proportions 1

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving proportions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solve Proportions 74B

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
7.RP.1 and 7.RP.2 Vocab

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Similar Figures

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Solving Proportions Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit 4 Vocab

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade