You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
Back
325 miles
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
Back
$3.60
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
Back
The 12-pack
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Constant Rate of Change

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Slope, Rate of Change, Unit Rate Review for 2a: SA

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Graphs

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
8th Grade
12 questions
Graphing Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade