Rates Ratios and Proportions Practice

Rates Ratios and Proportions Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Tony bought 4 shirts for $36. At this rate, what would his cost be for 7 shirts?

Back

$63.00

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sara took 8 quizzes in a 2 week period. How many weeks of school will Sara have to attend before she will have taken a total of 20 quizzes?

Back

5 weeks

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Autumn used 8 cm of tape for 4 presents. How many presents with 30 cm of tape?

Back

15 presents

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

88 students for 4 classes
How many students per class?

Back

22 students per class

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$25 per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve for x

Back

x=6

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a better value for cheese? Options: Kraft ($2.29 per oz), Simple ($1.88 per oz), Kraft ($0.44 per oz), Simple ($0.53 per oz)

Back

Kraft, because it's $0.44 per oz

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?