Cost per pound if $40 is spent on 5 pounds of concrete?
Rate Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Only find unit rate
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. How many customers will there be in an hour?
Back
15 customers per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 7 minutes?
Back
Finding AND use the unit rate
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A jet travels 530 miles in two hours. At this rate, how far can the jet travel in 11 hours?
Back
Finding AND use the unit rate
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the price of one pound of granola?
Back
$1.25
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
Only find unit rate
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Using Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Learning Target 2: Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade