Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$28.75 per hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio of cookies to cupcakes when there are 50 cookies and 35 cupcakes.
Back
10:7
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of these ratios is equivalent to 3:4? Options: 12:9, 9:20, 9:12, 803:804
Back
9:12
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of hearts to flashes?
Back
4/5
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pencils are there in 8 boxes?
Back
96 pencils
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would it cost for 7 pounds of concrete?
Back
$56
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What would be the ratio of red apples to green apples if there were double the amount of apples?
Back
8 red apples to 6 green apples
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratio Basics

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Ratios and Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios!

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade