Unit Rates

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
2.
FLASHCARD
Front
Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz
Back
Chips Ahoy
3.
FLASHCARD
Front
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
Back
$13.30
4.
FLASHCARD
Front
Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
Back
$0.85
5.
FLASHCARD
Front
Which color chair has the lower unit price? 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80.
Back
6 red chairs for $67.80
6.
FLASHCARD
Front
My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?
Back
$1.50
7.
FLASHCARD
Front
A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?
Back
Bookstore
8.
FLASHCARD
Front
A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?
Back
246 mph
9.
FLASHCARD
Front
Back
54
10.
FLASHCARD
Front
Back
x = 75
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates Review

•
7th Grade
15 questions
Comparing Unit Rates

•
6th Grade
14 questions
Unit Rates Practice

•
7th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

•
6th Grade
15 questions
Module 5 Review

•
6th Grade
15 questions
TEKS 6.4H Unit Rates & Unit Conversions

•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

•
6th Grade
15 questions
Rate, Unit Rate, and Proportion Review

•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1

•
3rd Grade
20 questions
math review

•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy

•
5th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2

•
3rd Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

•
6th Grade
18 questions
Math Review

•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

•
6th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 2

•
6th - 8th Grade
20 questions
One Step Equations

•
6th Grade
29 questions
SBAC - Grade 6 Math Practice Test

•
6th Grade
20 questions
FSA Math Review 6th Grade

•
6th Grade
20 questions
Math Review

•
6th Grade