Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th Grade

Hard

7.4.B

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

2.

FLASHCARD

Front

Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz

Back

Chips Ahoy

3.

FLASHCARD

Front

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

Back

$13.30

4.

FLASHCARD

Front

Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

Back

$0.85

5.

FLASHCARD

Front

Which color chair has the lower unit price? 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80.

Back

6 red chairs for $67.80

6.

FLASHCARD

Front

My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?

Back

$1.50

7.

FLASHCARD

Front

A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?

Back

Bookstore

8.

FLASHCARD

Front

A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?

Back

246 mph

9.

FLASHCARD

Front

Back

54

10.

FLASHCARD

Front

Back

x = 75

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?