Which of the following is an example of a unit rate? Options: 16 miles/6 days, 15 words/30 seconds, $3.18/1 slice of pizza, $15.82/two movie tickets
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$3.18/1 slice of pizza
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54. How much did the lettuce cost per pound?
Back
$1.18 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags of food can the dog eat in 1 week?
Back
2/3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
Back
1/2 ac./hr.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Back
$2.50
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: Hannah reads 5/8 page in 2/3 minute.
Back
15/16 pages per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit rates, and Complex Rates - Flashcard Study Guide

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade