$6 for 2 cans of tuna
Find the UNIT RATE
(round to the tenths place)
Finding Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate of cookies per dollar if 36 cookies cost $4?
Back
9 cookies per dollar
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?
Back
$9.00 per basketball
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
160 miles on 7 gallons of gas. Find the UNIT RATE (round to the hundredths place).
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Tracey ran 1,000 meters in 5 minutes. How many meters/minute did she run?
Back
200 meters per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportions & Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
VEX IQ Robotic Terms

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade