Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

$6 for 2 cans of tuna
Find the UNIT RATE 
(round to the tenths place)

Back

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate of cookies per dollar if 36 cookies cost $4?

Back

9 cookies per dollar

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$25 per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?

Back

$9.00 per basketball

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

160 miles on 7 gallons of gas. Find the UNIT RATE (round to the hundredths place).

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Tracey ran 1,000 meters in 5 minutes. How many meters/minute did she run?

Back

200 meters per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?