Which of the following is a UNIT RATE? Options:
10 miles / 2 hours
,$6 for each hour
,2 boxes / $5
,15 pounds every 5 servings
Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview
13 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a UNIT RATE? Options:
10 miles / 2 hours
,$6 for each hour
,2 boxes / $5
,15 pounds every 5 servings
Back
$6 for each hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
One real world example of when we use rates and unit rates is ______________________________________.
Back
miles per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Back
Sargento
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?
Back
$2.50
10 questions
Unit Rate and Rates
Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate
Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Writing Expressions from Word Problems
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate
Flashcard
•
6th Grade
8 questions
6.3E Multiplying and dividing decimals
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives
Quiz
•
6th Grade