Amal purchased 3 vases for $342. What is the unit price (unit rate)?
Ratios & Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
1st Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$114 per vase
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A dozen donuts cost $15. What is the unit price (unit rate)?
Back
$1.25 per donut
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Thomas can type 1,058 words in 23 minutes. Is his rate greater than 40 words per minute?
Back
TRUE
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jenna can stamp 86 envelopes in 4 minutes. This means, she can stamp 23 stamps per minute.
Back
FALSE
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Craig spent $306 on 9 backpacks. He paid less than $32 per backpack.
Back
FALSE
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mina bought seven electric pencil sharpeners for $115.50. She spent exactly $16.50 per pencil sharpener. Is this statement true or false?
Back
TRUE
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who has the faster rate? Ben decorated 24 cookies in 4 minutes. Joanna decorated 35 cookies in 5 minutes.
Back
Joanna
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit 3 Practice Flashcard

Flashcard
•
4th Grade
19 questions
Multiplication and Division

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
Finding Unit Rates in Word Problems

Flashcard
•
2nd Grade
15 questions
Math Problem Solving

Flashcard
•
KG
15 questions
December Math Review Page 11

Flashcard
•
3rd Grade
15 questions
2 Step Word Problems

Flashcard
•
3rd Grade
16 questions
Christmas Flashcardzizz

Flashcard
•
3rd Grade
9 questions
Multiplication and Division

Flashcard
•
4th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade