Find Unit Rate

Find Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

9 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

500 words in 5 mins

Back

100 words per minute

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

286 miles in 2 hours

Back

143 miles per hr

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

18 orders in 3 days = ________ orders per day

Back

6

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet

Back

11

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which option is the better deal? Doritos $4.39 for 11.5 oz or Cheetos 9.75 oz for $3.24

Back

Cheetos

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd

Back

$16.52 for 6 yd

8.

FLASHCARD QUESTION

Front

8ft = ________inches (12inches =1 ft)

Back

96 inches

9.

FLASHCARD QUESTION

Front

100 feet = _________ yards (3 yards in 1 feet)

Back

300 yards