You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
The Williams family bought 4 concert tickets for $148. What was the price per ticket?
Back
$37
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which rate is equivalent to $9 per hour? Options: $27 in 3 hours, $28 in 4 hours, $33 in 3 hours
Back
$27 in 3 hours
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which rate is equivalent to 6 miles per gallon? Options: 30 miles to 6 gallons, 24 miles to 8 gallons, 18 miles to 3 gallons
Back
18 miles to 3 gallons
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
Back
$13.30
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
Back
15 hours
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
7 questions
NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
RATIO REVIEW

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade