The table shows how fast some of the world's fastest birds could travel in different portions of an hour at their top speed. Write the names of the birds in order from least to greatest speed in miles per hour.
Proportional Relationships

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

7 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Mallard
Teal
Elder Duck
Frigate Bird
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Horseshoe Ranch charges $17.95 per hour to rent horses. How much would the family pay for 3 hours of horseback riding?
Back
$53.85
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah is designing his garden. For every pink tulip, he plans to plant four red roses. Using only these two types of flowers, he plans to plant 20 flowers in his garden. How many of each type of flower will Elijah use?
Back
4 tulips, 16 roses
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
The graph shows the total number of markers in 1, 2, 3, and 4 boxes of markers. What is the unit rate?
Back
6
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A painter can paint 175 square feet per hour. She charges $0.54 per square foot. Today she paints for 5.5 hours. How much will she charge?
Back
$519.75
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Carmen drives 33 miles per gallon. Gas costs $2.29 per gallon. Cost to drive 429 miles?
Back
$29.77
Similar Resources on Quizizz
10 questions
decimal operations

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
7 questions
NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Ratios / Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
5 questions
Unit 3 Test Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade