Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.EE.B.3

+5

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

17 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Samantha drives at 30 mph. Tracy drives 60 miles every 2 hours. Who drives faster?

Back

They drive the same speed per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if the rate is 30 laps for 10 minutes?

Back

3 laps per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many tbsp of honey is needed for 20 cups of flour?

Back

16

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

The distance a jet aircraft flies has a proportional relationship with its number of hours in flight. The table shows the number of miles flown for a number of hours in flight. What is the unit rate?

Back

430

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

The table shows a proportional relationship. Find the unit rate

Back

20

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Determine the missing value in the table.

Back

15

Tags

CCSS.5.OA.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?