Proportional Relationships
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

17 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Samantha drives at 30 mph. Tracy drives 60 miles every 2 hours. Who drives faster?
Back
They drive the same speed per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if the rate is 30 laps for 10 minutes?
Back
3 laps per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many tbsp of honey is needed for 20 cups of flour?
Back
16
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
The distance a jet aircraft flies has a proportional relationship with its number of hours in flight. The table shows the number of miles flown for a number of hours in flight. What is the unit rate?
Back
430
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
The table shows a proportional relationship. Find the unit rate
Back
20
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Determine the missing value in the table.
Back
15
Tags
CCSS.5.OA.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving One Step Equations with Addition or Subtraction
Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Digestive System
Flashcard
•
7th Grade
11 questions
revision on module 2 grammar a مترجم ومشروح and vocab.
Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Prepositions of place (furniture)
Flashcard
•
KG
15 questions
Obligation, Prohibition & Suggestion Evaluation
Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Foundations of Algebra for Grade 7
Flashcard
•
7th Grade
16 questions
Understanding Polygons
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
gr.5-Write Numerical Expressions
Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
MINERS Core Values Quiz
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
13 questions
Analyze Proportional Relationships and Their Applications
Quiz
•
7th Grade
15 questions
proportional relationships in tables graphs and equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Perfect Squares and Square Roots
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
7th Grade