Ratio of mittens to total (6 hats and 7 mittens)
Ratio and Proportional Relationships

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

7 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
7:13
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
The ratio of violin players to flute players in the school's orchestra is 5:3. What does this mean?
Back
For every 5 violin players, there are 3 flute players.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which statement describes a unit rate? Options: Ben ate 1 hotdog, Ben drove 20 miles, Ben drove 45 miles per hour, Ben ate 5 chips and 1 pickle.
Back
Ben drove 45 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which statement describes a unit rate of 6:1? Options: 12 tires for 3 cars, 30 miles for 5 hours, $35 for 5 set of markers, 45 miles in 9 hours
Back
30 miles for 5 hours
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which rate describes a unit rate of 10:1? Options: 20 books for $10, $20 for 4 books, $30 for 3 notebooks, 72 miles in 8 hours
Back
$30 for 3 notebooks
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Gabby spent $44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon?
Back
$3.15
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Four candy stores are competing with each other. Which store offers the best buy for candy? Options: Sweet Store: 12 pack for $3.00, Delicious Treats: 22 pack for $4.62, Sugar Factory: 18 pack for $5.40, Chocolate Shop: 36 pack for $7.20
Back
Chocolate Shop: 36 pack for $7.20
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Line Plots Review

Flashcard
•
5th Grade
11 questions
Writing expressions from word problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios and Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Calculating Volume

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade